“Listy do Skręcipitki” na stulecie Mokotowa

3c550c10-5b28-0f34-e9fc-a371254a429fMój monodram “Listy do Skręcipitki” będzie można zobaczyć podczas obchodów stulecia Mokotowa. W końcu autor listów – Antoni Adamski to chłopak z Mokotowa, zaś pierwsze listy powstały, gdy Mokotów nie był jeszcze w granicach Warszawy.

16 marca g. 18:00
Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży XXXI

ul. Tyniecka 40
02-621 Warszawa
tel. +48 22 6464649
http://mbddim.pl

wstęp wolny

Rejestracja rusza 1 marca. Dokładne informacje na stronie placówki.

Od 30 czerwca 2013 roku spektakl był pokazywany był nie tylko w kilku miejscach w Warszawie w tym w Promie Kultury Saska Kępa podczas święta Saskiej Kępy oraz w czasie obchodów Święta Niepodległości na scenie Muzeum Niepodległości, ale także m.in. w Kutnie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie oraz w Wilnie gdzie zamykał II festiwal monodramu Monowschód w słynnym „Teatrze na Pohulance” i wreszcie w Chorzowie w „Teatrze Rozrywki” wygrywając tam „5. Obserwatorium Artystyczne Entree”.

Listy do Skręcipitki to spektakl, który powstał na kanwie korespondencji Antoniego Adamskiego do żony Leokadii Karoliny z Przybytkowskich Adamskiej, jaką małżeństwo wymieniało się w latach 1913-1918. W tym czasie Adamski przebywał z dala od rodziny, w sanatorium położonym na terenie Baszkirii za Uralem, gdzie leczył się na gruźlicę. Jego żona została w Polsce. Listy są zapisem dni, jakie Antoni spędzał z dala od rodziny, świadectwem emocji oraz miłości i tęsknoty do Ojczyzny. Monodram jest przedstawieniem anegdot z sanatorium, wesołych, a czasem nawet i dramatycznych sytuacji, jakie spotkały Adamskiego. Zawiera refleksję na temat życia w dwóch kulturach – polskiej i rosyjskiej.

Reżyserem „Listów do Skręcipitki” jest Małgorzata Szyszka, absolwentka Wydziału Wiedzy
o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, gdzie uzyskała dyplom reżysera oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego im. Jana Chrzciciela. Wyreżyserowała takie filmy jak: Śadami Herberta po Lwowie, Śladami Dostojewskiego po St. Petersburgu, Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina, Beryszońskim Szlakiem Fryderyka Chopina, Tropami Grotowskiego
po Meksyku: Amecameca i Nie zatrzymujcie się …

Scenariusz do Listów do Skręcipitki napisała Małgorzata Karolina-Piekarska, która znana jest jako dziennikarka prasowa i telewizyjna, pisarka, autorka książek dla dzieci. Jej twórczość, zarówno literacka jak i filmowa, honorowana była nagrodami i wyróżnieniami. Wyreżyserowała również filmy Kto ty jesteś? oraz Kto dziś pamięta o Kolumbach.

Dla przypomnienia zwiastun spektaklu.

Print Friendly, PDF & Email