Dziewiętnastoletni marynarz – on line

Miło mi poinformować o nowym projekcie, w którym biorę udział i na który otrzymałem środki z MKiDN w ramach stypendium “Kultura w sieci”.
Projekt nosi tytuł “Dziewiętnastoletni marynarz – on line”. O co chodzi?

W 2005 roku nakładem wydawnictwa Finna ukazała się dokumentalna książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej pt. “Dziewiętnastoletni marynarz” zawierająca przeszło 70 listów do rodziców pisanych przez Zbigniewa Piekarskiego (1905-1924) ucznia Szkoły Morskiej w Tczewie. Nakład publikacji jest dawno wyczerpany. Nigdy nie było sprzedaży w postaci e-booka. Tymczasem do autorki (prywatnie mojej żony) co jakiś czas zgłaszają się czytelnicy zainteresowani treścią publikacji. Stąd pomysł na przeniesienie listów do sieci w postaci projektu filmowego.

Ta rzecz wydarzyła się prawie sto lat temu, gdy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w mieście Tczew utworzono pierwszą polską Szkołę Morską, która do historii przeszła jako kolebka nawigatorów. Jej powołanie nastąpiło 17 czerwca 1920 roku. A pierwsi słuchacze przekroczyli jej progi 8 grudnia. Było ich 58. W 1923 roku wśród uczniów znalazł się niespełna dziewiętnastoletni Zbigniew Piekarski (1905-1924).

Przez najbliższe tygodnie na stronie 19.zmuszynski.eu będę opowiadał o szkole, o nim, o jego rodzinie. Wszystko jego słowami, chociaż to ja wcielę się w jego postać.

Print Friendly, PDF & Email